Egzamin na kartę rowerową

Coraz więcej ludzi zamienia auto na rower. Osoby, które nie mają prawa jazdy, powinny pamiętać o wyrobieniu karty rowerowej. Wbrew pozorom egzamin na kartę rowerową 2022 nie jest taki łatwy.

W przeciwieństwie do prawa jazdy, karta rowerowa nie wymaga od nas ukończenia kursu i zdania egzaminu teoretycznego. Do jej wyrobienia potrzebujemy tylko dowodu osobistego. Egzamin praktyczny składa się z trzech części: slalomu, jazdy na czas oraz prowadzenia roweru po mieście.

Na slalom składa się 12 pachołków ustawionych w trzech rzędach po 4 sztuki. Pomiędzy każdymi dwoma pachołkami jest odstęp wynoszący 2 metry. Kandydat na kartę rowerową zgłasza się ze swoim rowerem i rozpoczyna egzamin. Jest oceniany na podstawie czasu oraz ilości błędów. Wymagana jest precyzja, ponieważ kandydat musi przejechać swoim rowerem między każdymi pachołkami. Za każde dotknięcie pachołka lub wykonanie innego błędu egzaminatorzy mogą skreślić kandydata. Kandydat ma trzy próby na uzyskanie dobrego wyniku. Po pozytywnym zdaniu egzaminu można rozpocząć bezpieczną przygodę z rowerem. Propozycji szlaków i wycieczek z wykorzystaniem jednośladu jest naprawdę bardzo dużo w każdej miejscowości.