Egzamin na kartę rowerową, czyli jak bezpiecznie pozwolić się dziecku usamodzielnić

W życiu każdego dziecka i w przebiegu jego szkolnej edukacji następuje czas pierwszych egzaminów. Jednym z nich jest ten, który uprawnia młodego człowieka do samodzielnego poruszania się po drogach na hulajnodze lub rowerze. To pierwszy krok w dorosłość i chwila, w której rodzice mogą bezpiecznie i odpowiedzialnie pozwolić swojej pociesze na samodzielność.
Jednak zarówno rodzice, jak i zainteresowane tematem dzieci zastanawiać się mogą, jak wygląda egzamin na kartę rowerową i jak przygotować się do jego zdania. Otóż zajęcia przygotowujące do testu, jak i sam egzamin, odbywają się w szkołach pod bacznym okiem uprawnionych nauczycieli bądź policjantów. Podczas tych zajęć dzieci nabywają wiedzę teoretyczną, poznając znaki drogowe i przepisy ruchu drogowego oraz techniczne aspekty budowy i prowadzenia roweru, a także podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Wszystkie przyswojone podczas zajęć informacje sprawdzone zostaną podczas egzaminu. W jego skład wchodzi test wyboru oraz praktyczne sprawdzenie umiejętności. Dzieci wykazać się muszą poprawną techniką jazdy, zatrzymywania się i ponownego włączania do ruchu. Sprawnie powinny też zmieniać pasy ruchu oraz skręcać. W trakcie jazdy egzaminacyjnej reagować też muszą na znaki drogowe oraz wykazać się znajomością zasad udzielania pierwszeństwa innym pojazdom.